


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4882
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10042
Ext.Price$0.10042
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10042 | $0.10042 |
| 10 | $0.05021 | $0.50210 |
| 50 | $0.04533 | $2.26650 |
| 100 | $0.04093 | $4.09300 |
| 500 | $0.03740 | $18.70000 |
| 1000 | $0.03417 | $34.17000 |
| 3000 | $0.03122 | $93.66000 |
| 5000 | $0.02852 | $142.60000 |
| 10000 | $0.02705 | $270.50000 |
